Reset Password

Zarezerwuj termin
Advanced Search
Your search results
Maj 20, 2022

Bezpieczeństwo na wodzie

Bezpieczeństwo na wodzie

 

Mimo, iż łodzie typu houseboat są bezpieczne, a korzystać z nich można już po niedługim szkoleniu przygotowawczym, to podczas rejsu nimi obowiązują pewne uniwersalne zasady. Poniżej najważniejsze te, które należy zachować, aby wycieczka przebiegała spokojnie i bezpiecznie.

 

Zasady ogólne

 

  1. Szkolenie

Nasz doświadczony zespół przygotuje Was do pierwszego rejsu, pokaże jak prowadzić łódź i jak się z nią obchodzić. Prowadzić ją może osoba dorosła, jednak dobrze by było, gdyby w szkoleniu wzięły udział wszystkie osoby pełnoletnie, które będą na łodzi pływały. Na wypadek gdyby ster potrzebował zmiennika. Sterując łodzią należy przestrzegać wskazanych na szkoleniu zasad, zachować ostrożność i nie pić alkoholu.

 

  1. Kamizelki ratunkowe

Są niezbędnym wyposażeniem każdej łodzi, należy zwrócić szczególną uwagę, gdzie się znajdują, aby w razie potrzeby szybko po nie sięgnąć. Zapewniamy Was, że udostępniony przez nas sprzęt jest sprawny, gotowy do użycia i bezpieczny, co dotyczy również kamizelek, jednak zawsze należy to dodatkowo sprawdzić na własną rękę. Załóżcie je jeszcze na lądzie, aby dopasować do ciała, ale także po to, abyście w razie potrzeby potrafili je sprawnie zapiąć nie panikując przy tym. Osoby, które nie umieją pływać powinny mieć kamizelki cały czas na sobie.

 

 

  1. Prognoza pogody

Pogoda należy do czynników, które nie zawsze da się precyzyjnie przewidzieć, jednak jeśli w rejonie, w który się wybieramy zapowiadają burze, należy mieć to na uwadze i tak zaplanować rejs, aby nie natknąć się na nią na środku dużego akwenu. Sprawdzenie prognozy jest również o tyle istotne, że pozwoli nam się przygotować i zabrać odpowiednią odzież. Pamiętajmy, że nad wodą bywa zimniej niż na lądzie! Trzeba również na bieżąco obserwować niebo i reagować na sygnały, które mogą zwiastować załamanie pogody.

 

  1. Mapy, przewodniki

Trasę warto zaplanować wcześniej, biorąc pod uwagę atrakcje, które chcemy po drodze zobaczyć. Przykładowe trasy znajdziecie tutaj – północ, południe. Na dużych akwenach łatwo stracić orientację, jeśli nie ma się dostatecznego doświadczenia w pływaniu łodziami, a wtedy nie trudno o nieprzyjemne sytuacje, np. wpłynięcie na mieliznę czy ostre kamienie na dnie. Dzięki takiemu przygotowaniu będziemy również mogli wybrać trasy mniej lub bardziej uczęszczane – według upodobań.

  1. Telefony, latarki, baterie

Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą telefony i ładowarki, aby w razie nieprzewidzianej sytuacji można było wezwać pomoc.

 

  1. Odpowiednia odzież

Miejcie na uwadze, że na wodzie o wiele bardziej wieje, a temperatura jest często niższa, nie sugerujcie się więc pogodą w porcie. Na środku jeziora nie uciekniemy przed słońcem, należy więc zabrać ze sobą okrycia głowy i kremy z filtrem. Używajmy ich nawet, jeśli wieje chłodny wiatr, i wydaje nam się, że jest zimno. Szkodliwe promieniowanie przenika nawet przez chmury, więc stosujmy środki ochronne, aby uniknąć udaru słonecznego i poparzeń. Najlepiej ubrać się na cebulkę, używając przy tym ubrań z materiałów, które zapewnią dobrą przepuszczalność powietrza, aby nie było nam ani za zimno, ani za gorąco.

 

  1. Apteczka

Tak jak w samochodzie, również na łodzi wyposażona w niezbędne materiały apteczka powinna stanowić podstawowy ekwipunek. Tyle, że na łodzi, szczególnie jeśli pokład jest wilgotny, dużo łatwiej nabić sobie guza.

 

  1. Klar na pokładzie

Na łodzi powinien panować bezwzględny porządek, ponieważ rzeczy pozostawione w przypadkowych miejscach mogą być przyczyną upadków i pośliźnięć.

 

Są to proste reguły, a jednocześnie rzeczy, o których nie zawsze pomyślimy przed i w trakcie wycieczki. Jednak przestrzegając ich mamy gwarancję, że nieprzewidziane sytuacje nie zakłócą naszego urlopu. Pływajcie bezpiecznie!

Polski Związek Żeglarski przygotował najważniejsze zasady bezpieczeństwa, o których można przeczytać tutaj.

 

Oznakowanie szlaków żeglarskich

 

Wszędzie tam, gdzie odbywa się jakiś ruch i wyznacza się do tego szlaki lub drogi, niezbędne jest stosowanie oznakowania, które ten ruch usprawni i zapewni jego bezpieczeństwo. Również szlaki żeglarskie muszą być odpowiednio oznakowane. Znajdujące się na nich znaki informują między innymi o przebiegu szlaku, jego granicach, czy rozgałęzieniach. Mogą mieć postać pław, które unoszą się na wodzie, słupów wmurowanych w dno lub umieszczonych na brzegu.

Aby poruszać się po szlaku bezpiecznie, warto zapoznać się z podstawowymi znakami, które określone są w dzienniku ustaw nr 212 poz 2072 z 2003 roku, który dostępny jest tutaj.

 

Oznaczenie punktów niebezpiecznych

 

Szczególnym rodzajem znaków, są te, oznaczające niebezpieczeństwo na wodzie. Punkty, na które trzeba uważać, będą oznakowane w sposób zależny od umiejscowienia i rozległości przeszkody. Przeszkody mogą mieć charakter punktowy (kamienie, wraki, pozostałości słupów, głazy itp.), albo rozległy (długie łachy, rumowiska skalne, mielizny itp.).

Poruszanie się na wodzie

 

Poniższe zasady obowiązują wszystkie jednostki poruszające się po wodzie:

 

– Jacht płynący lewym halsem ustępuje jachtowi płynącemu prawym halsem.

– Jeśli obydwa jachty płyną prawym halsem, to pierwszeństwo ma jacht płynący ostrzej na wiatr.

– Jacht nawietrzny ustępuje zawietrznemu.

– Jacht swobodny z tyłu ustępuje jachtowi swobodnemu z przodu.

– Jacht uszkodzony ma pierwszeństwo przed jednostkami sprawnymi.

– Jednostka o mniejszej sterowności ma pierwszeństwo przed jednostkami o większej sterowności. np. jachty ustępują pierwszeństwa łodziom wiosłowym, łódź motorowa ustępuje jachtom itp.

– Duży statek pasażerski, pchacz czy holownik ma pierwszeństwo.

– Przecinając kurs dużego statku, należy zachować odległość nie mniejszą niż 50 metrów.

– Jednostki ratownicze i Policja płynące na akcję, oraz inne jednostki niosące pomoc mają na wodzie bezwzględne pierwszeństwo.

 

System Sygnalizacji Ostrzegawczej

 

To system ostrzegający przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Przed wyruszeniem w pierwszy rejs koniecznie zapoznajcie się z zasadami jego działania.

 

Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

 

I na koniec – w razie niebezpieczeństwa dzwońcie pod numery:

 

601 100 100 – Numer ratunkowy nad wodą (cały kraj)
984 – Numer alarmowy nad wodą (szlak WJM i jez. Jeziorak)

 

Category: Blog